در میزگرد ایرنا یزد مطرح شد: مصرف محصولات ایرانی، موثرترین راهکار مبارزه با کالای قاچاق

در میزگرد ایرنا یزد مطرح شد: مصرف محصولات ایرانی، موثرترین راهکار مبارزه با کالای قاچاقاستان یزد موقعیت ویژه ای در اتصال استان های جنوبی و شرقی ایران به مرکز، شمال و غرب کشور دارد و با توجه به موقعیت استان در مسیر کریدور شمال - جنوب، بعضا راه های آن برای انتقال کالای قاچاق مورد سوء استفاده قرار می گیرد.
با توجه به شرایط جغرافیایی یزد و ضرورت مبارزه با قاچاق کالا میزگردی با حضور احمد ترحمی دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یزد، سرهنگ محمدرضا حناساب سرپرست پلیس آگاهی، سرهنگ منوچهر ترابی رئیس اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی استان  برگزار شد.در این میزگرد دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز یزد گفت: با فرهنگ سازی انجام شده در سالهای اخیر، مبارزه با کالای قاچاق و ارز به یک مطالبه بزرگ عمومی تبدیل شده است.احمد ترحمی با بیان اینکه فرهنگ سازی و پیشگیری از ورود کالای قاچاق به داخل استان اولویت این کمیسیون است، همکاری همه بخش های مرتبط برای تحقق اهداف مورد نظر را ضروری دانست.


وی با تشریح اقدامات انجام شده در سال 1396 گفت: در سال گذشته انواع کالای قاچاق به ارزش یکهزار و 223 میلیارد ریال در استان کشف و برای این محموله های قاچاق، یکهزار و 158 پرونده تشکیل شد.
ترحمی مهمترین کالاهای قاچاقی که در سال گذشته در یزد کشف شد را لوازم یدکی خودرو ، تجهیزات رایانه و بدلیجات ذکر کرد و یادآور شد: این استان در مسیر ترانزیت کالای قاچاق قرار دارد و مقصد بخش قابل توجهی از محموله های قاچاق، استان های مختلف کشور است که با پیشگیری،نظارت و برخوردهای قانونی، برای جلوگیری از انتقال این کالاها به بازارهای کشور تلاش می شود.
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز یزد، با تاکید بر خرید کالای ایرانی گفت: اگر مردم خرید کالای ایرانی را در اولویت قرار دهند، تقاضا برای محصولات خارجی کاهش یافته و قطعا ورود کالای قاچاق نیز به کشور کاهش می یابد که این مهم باید به فرهنگ تبدیل شود.ئیس اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی یزد با تبیین موقعیت استان در چهار راه اصلی کشور گفت: چهار پاسگاه انتظامی در شهرستان های مهریز، ابرکوه، خاتم و اردکان مبادی ورودی استان را در زمینه کالای قاچاق کنترل می کنند.
سرهنگ منوچهر ترابی افزود: در سال 1396 با دقت ماموران انتظامی استان، هشت باند اصلی و حرفه ای قاچاق کالا در استان شناسایی شدند و در این مدت برای پیشگیری از قاچاق کالا، هفت طرح سراسری و 300 طرح منطقه ای در استان اجرا شد.
وی خاطر نشان کرد: در چهار ماهه امسال نیز در قالب 298 پرونده افزون بر 480 میلیارد ریال کالای قاچاق در استان کشف شد.ترابی همچنین از توقیف 70 دستگاه وسیله نقلیه و 351 متهم در ارتباط با قاچاق کالا در استان خبرداد و یادآور شد: متهمان با تشکیل پرونده تحویل مقام های قضایی استان شدند.

رئیس اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی یزد با تشریح اهمیت نصب کد شناسه بر روی کالا به عنوان اقدامی پیشگیرانه برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق شتاب بخشی به اجرای این طرح را ضروری دانست .
ترابی همچنین تولید کالای با کیفیت ایرانی، رقابتی شدن هزینه تولید و فرهنگ سازی برای استفاده از محصولات داخلی را برای مقابله موثر با معضل کالای قاچاق موثر ارزیابی کرد.سرپرست پلیس آگاهی یزد گفت: بهترین و آسان ترین راه وارد نشدن کالای قاچاق خارجی به داخل کشور، حمایت مردم از کالای ایرانی و ترجیح تولیدات داخلی به جای محصولات خارجی است.
سرهنگ محمدرضا حناساب افزود: برای تحقق این هدف ابتدا باید کیفیت کالای ایرانی افزایش یابد و همچنین قیمت محصولات نیز قابلیت رقابت با کالاهای خارجی را داشته باشد.وی اظهار داشت: دولت نیز باید از تولیدکنندگان داخلی برای تولید کالای با کیفیت حمایت کند و رسانه های گروهی نیز در زمینه استفاده از تولیدات داخلی فرهنگ سازی کنند.
حناساب نقش مردم در همکاری با پلیس و تعامل آنها در اجرای طرح ها مبارزه با کالای قاچاق را مهم دانست و بر افزایش تعامل شهروندان با ماموران انتظامی برای کشف و ضبط کالاهای قاچاق تاکید کرد.